MKP385151100JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385151100JCA2B0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
510pF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Width :
2.9972mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
350V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151100JCA2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.