MKP385151100JC02G0
Mfr.Part #
MKP385151100JC02G0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
Capacitance :
510pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
2.9972mm
Tolerance :
±5%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151100JC02G0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.