MKP385147160JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385147160JDM2B0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Width :
4.0132mm
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147160JDM2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.