MKP385147160JC02H0
Mfr.Part #
MKP385147160JC02H0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Length :
12.4968mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
550V
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
470pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
4.0132mm
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Radial
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147160JC02H0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.