MKP385147125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385147125JCM2B0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1.25KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Width :
2.9972mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470pF
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147125JCM2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.