MKP385147125JC02W0
Mfr.Part #
MKP385147125JC02W0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1.25KVDC RAD
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
2.9972mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
470pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147125JC02W0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.