MKP385147125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385147125JC02G0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
2.9972mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.0076mm
PC Pins
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147125JC02G0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.