MKP385147100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385147100JCI2B0
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
470pF
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.9972mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147100JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.