MKP385147100JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385147100JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Width :
2.9972mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
MKP385
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Length :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147100JCA2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.