MKP385147100JC02W0
Mfr.Part #
MKP385147100JC02W0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Published :
Series :
MKP385
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Package / Case :
Radial
Width :
2.9972mm
Capacitance :
470pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147100JC02W0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.