MKP385147100JC02G0
Mfr.Part #
MKP385147100JC02G0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Series :
MKP385
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
350V
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
2.9972mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
470pF
MKP385 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385147100JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.