MKP383518100JPM2T0
Mfr.Part #
MKP383518100JPM2T0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.8UF 5% 1KVDC RADIAL
Width :
29.9974mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1.8μF
Package / Case :
Radial
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
37.4904mm
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated DC :
1kV