MKP383518100JPI2T0
Mfr.Part #
MKP383518100JPI2T0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.8UF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Pitch :
37.4904mm
Published :
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Width :
29.9974mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Capacitance :
1.8μF
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Length :
42.0116mm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
1kV