MKP383516100JPP4T0
Mfr.Part #
MKP383516100JPP4T0
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 1.6UF 5% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Width :
29.9974mm
Packaging :
Tray
Capacitance :
1.6µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Lead Pitch :
37.4904mm
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated AC :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV