MKP383516100JPP2T0
Mfr.Part #
MKP383516100JPP2T0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.6UF 5% 1KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1.6µF
Length :
42.0116mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
350V
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Pulse, DV/DT
Published :
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Width :
29.9974mm