MKP383516100JPI2T0
Mfr.Part #
MKP383516100JPI2T0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.6UF 5% 1KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
350V
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
42.0116mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Width :
29.9974mm
Tolerance :
±5%
High Pulse, DV/DT
Published :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1.6µF
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Lead Pitch :
37.4904mm