MKP383515040JKI2B0
Mfr.Part #
MKP383515040JKI2B0
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1.5μF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.240Lx0.709W 31.50mmx18.00mm
Width :
18.0086mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
27.5082mm
Length :
31.496mm
Published :
Voltage - Rated AC :
200V