MKP383513100JPM4T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383513100JPM4T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.3UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
29.9974mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Lead Pitch :
37.4904mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
350V
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
High Pulse, DV/DT
Series :
MKP383
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1.3µF
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Length :
42.0116mm