MKP383511100JPM2T0
Mfr.Part #
MKP383511100JPM2T0
Description
CAP FILM 1.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated AC :
350V
Lead Pitch :
37.4904mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1.1µF
Packaging :
Tray
Published :
Width :
24.003mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Series :
MKP383
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Size / Dimension :
1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
Max Operating Temperature :
105°C