MKP383511040JKP2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383511040JKP2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
27.5082mm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
1.1µF
Width :
15.0114mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Length :
31.496mm