MKP383510040JKM2T0
Mfr.Part #
MKP383510040JKM2T0
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Width :
15.0114mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tray
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
27.5082mm
Length :
31.496mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Voltage - Rated AC :
200V