MKP383510040JKI2B0
Mfr.Part #
MKP383510040JKI2B0
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Pitch :
27.5082mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1μF
Length :
31.496mm
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C