MKP383422063JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383422063JIP2T0
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±5%
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated AC :
220V
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
8.509mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
MKP383 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383422063JIP2T0 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.