MKP383422063JIM2T0
Mfr.Part #
MKP383422063JIM2T0
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
8.509mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.0096mm
Voltage - Rated AC :
220V
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tray
Capacitance :
0.22µF
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
MKP383 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383422063JIM2T0 Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.