MKP383422063JII2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383422063JII2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Width :
8.509mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Length :
26.0096mm
Series :
MKP383
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated AC :
220V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
630V
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
MKP383 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383422063JII2B0 Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.