MKP383420040JF02W0
Mfr.Part #
MKP383420040JF02W0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Width :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
0.2μF
MKP383 0.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383420040JF02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.