MKP383420040JC02R0
Mfr.Part #
MKP383420040JC02R0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
10.0076mm
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Capacitance :
0.2μF
MKP383 0.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383420040JC02R0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.