MKP383391025JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383391025JFP2B0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.091µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383391025JFP2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.