MKP383391025JFM2B0
Mfr.Part #
MKP383391025JFM2B0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
125V
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
17.5006mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.091µF
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
MKP383 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383391025JFM2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.