MKP383391025JF02W0
Mfr.Part #
MKP383391025JF02W0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±5%
Width :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.5006mm
Capacitance :
0.091µF
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Polypropylene (PP), Metallized
MKP383 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383391025JF02W0 Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.