MKP383391025JF02I0
Mfr.Part #
MKP383391025JF02I0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.091µF
Published :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Series :
MKP383
MKP383 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383391025JF02I0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.