MKP383391025JC02R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383391025JC02R0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.091µF
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP383
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383391025JC02R0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.