MKP383382025JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383382025JFP2B0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.0038mm
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.082µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383
MKP383 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383382025JFP2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.