MKP383382025JFM2B0
Mfr.Part #
MKP383382025JFM2B0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.082µF
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
MKP383 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383382025JFM2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.