MKP383382025JF02I0
Mfr.Part #
MKP383382025JF02I0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
15.0114mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.082µF
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
MKP383 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383382025JF02I0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.