MKP383382025JC02R0
Mfr.Part #
MKP383382025JC02R0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Capacitance :
0.082µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
17.5006mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
High Pulse, DV/DT
MKP383 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383382025JC02R0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.