MKP383375063JC02Z0
Mfr.Part #
MKP383375063JC02Z0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
7.0104mm
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
0.075μF
MKP383 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383375063JC02Z0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.