MKP383375040JC02R0
Mfr.Part #
MKP383375040JC02R0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Width :
5.9944mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
Capacitance :
0.075μF
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
400V
MKP383 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383375040JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.