MKP383375025JDM2B0
Mfr.Part #
MKP383375025JDM2B0
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
5.9944mm
Capacitance :
0.075μF
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP383 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383375025JDM2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.