MKP383375025JD02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383375025JD02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP383
Capacitance :
0.075μF
Length :
12.4968mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Applications :
High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated AC :
125V
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
MKP383 0.075μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383375025JD02W0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.