MKP383368025JDM2B0
Mfr.Part #
MKP383368025JDM2B0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.068μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Width :
5.9944mm
MKP383 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383368025JDM2B0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.