MKP383368025JD02W0
Mfr.Part #
MKP383368025JD02W0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
125V
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
5.9944mm
Capacitance :
0.068μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
10.0076mm
MKP383 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383368025JD02W0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.