MKP383368025JC02H0
Mfr.Part #
MKP383368025JC02H0
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.068μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
12.4968mm
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
125V
Package / Case :
Radial
MKP383 0.068μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383368025JC02H0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.