MKP383362025JDA2B0
Mfr.Part #
MKP383362025JDA2B0
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 250VDC RAD
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.062µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 0.062μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383362025JDA2B0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.