MKP383362025JC02R0
Mfr.Part #
MKP383362025JC02R0
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 250VDC RAD
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.062µF
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP383 0.062μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383362025JC02R0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.