MKP383351200JKP2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383351200JKP2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Lead Pitch :
27.5082mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.051μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
30.988mm
Width :
13.0048mm
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tray
Series :
MKP383
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated AC :
700V