MKP383351100JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383351100JFP2B0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Capacitance :
0.051μF
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
MKP383
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351100JFP2B0 Overview
A 0.591 15.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.