MKP383351100JF02W0
Mfr.Part #
MKP383351100JF02W0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
10.0076mm
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Published :
Capacitance :
0.051μF
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351100JF02W0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.