MKP383351025JDM2B0
Mfr.Part #
MKP383351025JDM2B0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.051μF
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351025JDM2B0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.