MKP383351025JDI2B0
Mfr.Part #
MKP383351025JDI2B0
Description
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC RAD
Capacitance :
0.051μF
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
125V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
MKP383 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383351025JDI2B0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.